Aktuality

8
mar
2021

Ministerka Milanová zverejnila plán reforiem pre kultúru a kultúrno-kreatívny priemysel

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na sociálnej sieti zverejnila dokument o plánovaných reformách na podporu kultúry a kultúrno-kreatívneho priemyslu (KKP).

Materiál pod názvom Reformy pre udržateľný rozvoj kultúry a kreatívneho priemyslu definuje päť zásadných oblastí, ktoré chce rezort pomocou legislatívnych, personálno-technických a logistických nástrojov kvalitatívne meniť. Investičnú požiadavku na realizáciu celého plánu odhaduje na 246,5 milióna eur.

Reformný plán je rozdelený na reformu nástrojov na podporu kultúrneho a kreatívneho priemyslu (s narátanou alokáciou 61 miliónov eur), reformu štruktúry a kvality knižničnej siete (101 miliónov eur), reformu starostlivosti o zbierkové fondy pamäťových inštitúcií (75 miliónov eur), reformu starostlivosti o pamiatkový fond (6,5 milióna eur) a reformu plurality a dôveryhodnosti médií (3 milióny eur).

"Pri reforme podpory kreatívneho priemyslu ide o reformu umeleckých fondov, zriadenie agentúry pre rozvoj KKP a vznik platformy pre odbyt výrobkov tradičných remesiel," približujú autori dokumentu. Spomínajú tiež transformáciu Fondu na podporu kultúry národnostných menšín na širšie koncipovaný fond na podporu kultúry menšinových skupín.
 
 

PLÁN REFORIEM ✍️ Po nástupe nového vedenia sme na Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky začali pracovať na...

Posted by Natália Milanová - ministerka kultúry on Monday, March 8, 2021